Proč se v Hanušovicích vyprodala indulona?

29.09.2015

Když si jednačtyřicetiletý Rostislav Vaněk chodil kopat na místní hřiště s nejstarším ze tří synů, za čas si toho všimli místní kluci: „Pane Vaněk, kdy zase přijdete, můžeme si s vámi zahrát?“ Pochopitelně je neodmítl, výbor vesnického klubu OLPA Jindřichov na Šumpersku si toho všiml a ze svého bývalého fotbalisty udělal trenéra dětí. „Trénuji je dodnes,“ vzpomíná Vaněk, držitel B licence UEFA, povoláním obchodní zástupce, jak to před 5 lety začalo. Pořád přemýšlel, co s tím, když na tréninky začali chodit kluci různého věku, ale na složení jednotlivých družstev jich bylo málo.

„Pak mě napadlo oslovit nejbližší kluby s tím, že dáme kluky dohromady, aby mohli hrát zápasy. No, představoval jsem si, že to půjde snadněji,“ vypráví Vaněk, který spojil tři týmy – FK Hanušovice, Baník Staré Město a OLPU Jindřichov na Moravě. Trvalo mu to dva roky. Vaňkovi se povedlo otupit ostří rivality mezi jednotlivými kluby, což nebylo vůbec jednoduché. Jak na to Vaněk šel? Uskutečnil první přátelský trénink, nebo spíše zápas.

„S dětmi nebyl problém, daleko těžší to bylo s rodiči a s funkcionáři. Museli pochopit, že jim tím neodvádím mládež, ale naopak vytvářím co největší počet týmů,“ vypráví Vaněk, jeden z trenérů vybraných v soutěži Díky, trenére mezi třicítku těch, kteří se obětavě věnují dětem a vedou je ke sportování.

„Musel jsem jezdit neustále za místními funkcionáři z jednoho města. Přesvědčoval jsem je, že to má smysl,“ popisoval Vaněk. Povedlo se a vznikl tak Regionální sportovní klub Horní Pomoraví, v němž se dali do kupy malí fotbalisté ze tří venkovských míst. „Sehnal jsem sponzora, začali jsme společně trénovat a hrát zápasy. Skončila sezona a mladší žáci byli první v Okresním přeboru. Ustaly řeči, co to bylo za nápad.“

Vaněk má ještě další recept, jak atmosféru kolem fotbalu prosvětlit. V červnu uspořádali v Jindřichově turnaj pro kluky z mladších přípravek Pomoraví Cup. Hrálo na něm 12 družstev, u hřiště se sešlo kolem 700 lidí. Rodiče napekli koláče a perníčky, uvařili guláš, dětem dali peníze, aby si mohly koupit lístky do tomboly. Hlavní cena? Kopačky vyhlášeného střelce Sparty a reprezentace Davida Lafaty. Jak se k nim Jindřichovští dostali?

Vaněk byl s kluky na zápase Slovácka se Spartou, kde jeho svěřenci vyváděli prvoligové hráče obou týmů. Zlatým hřebem však pro ně bylo setkání s Davidem Lafatou. „Povedlo se mi ho domluvit s bývalým spoluhráčem, který se s ním zná. Oba jsou vášniví myslivci, střílejí společně jeleny,“ dodal Vaněk. Jeho svěřenci si s Lafatou popovídali, podepsal jim kartičky, klubu věnoval své kopačky. Pak jim sparťanský tiskový mluvčí Ondřej Kasík vyprávěl, jak se David připravuje na tréninky, že vždy přijde první do kabiny a jak pečuje o kopačky. A hlavně – pečlivě si je čistí a používá indulonu.

„Kluci valili oči, víte, to je krém, vysvětlili jsme jim. Přijeli jsme domů a druhý den se to stalo. V Hanušovicích se vyprodala indulona. Teď to slyším na každém tréninku. Pane trenére,mám vyčištěné kopačky jako Lafata.“ V Regionálním klubu Horní Pomoraví si dávají pozor ještě na jednu věc – nesnášejí neférovou hru. Po každém zákroku se musí hráč omluvit. „Za mé aktivní kariéry mě jeden ze soupeřů sejmul. Když mě odnášeli na nosítkách, měl jsem špatný kotník, protihráč se tomu smál. Tohle beru fakt vážně,“ podotýká Vaněk.

Skončily prázdniny a trenér Vaněk s kolegy přivítají na tréninku kolem třicítky dětí od pěti do jedenácti let. Pečlivě připravují náplň tréninků, aby byly jako vždy plné her a soutěží namíchaných tak, aby co nejlíp rozvíjely míčovou techniku. A hlavně, aby začínající fotbalisty bavily.

sdílet | Zpět