Svatba ve sportovním duchu… Co může být lepšího? Trenérka Petra Konopíková volejbalem žije, a tak za družičky pozvala svůj tým. Celkem osmnáct jejích svěřenkyň dorazilo. „Bylo to neopakovatelné,“ přiznala Konopíková, která chtěla v Plzni vytvořit velké tréninkové středisko.
Odmalička chytal ve fotbalové brance, ale přitom snil, že jednou bude slavným trenérem. Bude učit hráče. Radit jim, pomáhat, v noci před zápasy nespat a vymýšlet nejlepší sestavu. „Moc mi dali moji trenéři, kteří mi pomáhali. Víc mě však inspirovali ti, kteří mně nepomohli,“ říká trenér mládeže FK Hodonín Michal Bíza.
V Ledenicích založila softballový klub, a to celkem náhodou. V současné době patří ke špičce domácí extraligy a zároveň je líhní nových talentů. Velkou zásluhu na tom má Hana Korčáková, která se věnuje dětem a zároveň je manažerkou Žraloků Lednice.
Už 27 let je trenérem zápasníků Zdeněk Drmola. V klubu Lokomotiva Krnov se stará bez nároku na odměnu o děti od pěti do 15 let. Dobře ví, že prostřednictvím zápasu lze vychovat sebevědomé, nebojácné, odvážné a také zdravé osobnosti. Je to sport, v němž jde o to položit soupeře na lopatky, ale nezpůsobit mu bolest či zranit ho.
Hop, sem, tam… Zvyš tempo. A znovu. Plavání je velká dřina. Trenérka Michaela Sychrová se ji snažit zpříjemnit. A hlavně povzbudit! Když jí na trénink přijde čtyřleté dítě, napumpuje do něho sebevědomí. Jak moc velké? „Řečeno s nadsázkou – dítě se pak nebojí vody, ale voda se bojí jeho,“ směje se Sychrová.
Co nejvíc potěší Petra Němce z hokejového klubu HC Kopřivnice, stále aktivního hráče a zároveň trenéra pěti až osmiletých dětí? Že když se prohraje, rodiče přijdou do šatny a potleskem kluky stejně pochválí. „Pochopili, že pro výchovu jejich ratolesti není důležité vyhrát, ale sportovat a užívat si život v partě,“ má jasno Němec, který se snaží lední hokej ve svém klubu rozhodně „nestresovat“.
Může se stát první ženskou trenérkou ledního hokeje s nejvyšší licencí. K tomu však musí Zuzana Radostová v září udělat státní zkoušky na vysoké škole. Je zapálená do hokeje, však ho také hrála. Dokonce si zkusila čtvrtou nejvyšší ligu mezi muži! Nyní se orientuje na práci s dětmi, ta ji baví nejvíce. Co je jejím snem? Dostat se s trénováním tak daleko, kam až to půjde. „Tím, že jsem žena, tak musím být dvakrát tak dobrá,“ ví pětadvacetiletá Radostová z Karlových Varů.
Své svěřenkyně vedla k trofejím v ligových soutěžích a na mládežnické olympiádě. A dopomáhalo jim k tomu speciální desatero. Házenkářská trenérka DHC Plzeň Jaroslava Šmrhová jim ho napsala před důležitým turnajem na kartičky a hráčky se ho musely naučit. Kde vzala inspiraci? „Přečetla jsem knihu o fotbalového sportovního psychologa, inspirovala jsem se a desatero pro holky připravila,“ tvrdila Šmrhová, pro kterou je při práci s dětmi důležitý také humor.
Co je to twirling? Jedná se o druh sportovního tance, který kombinuje například gymnastiku s baletem. Jako náčiní se používá twirlingová hůlka. Jde o správnou techniku těla, hůlky a plynulost pohybu. Za osm let trenérka Tereza Rejlová navštívila 100 různých klubů v Česku, Slovensku, ale také v Chorvatsku a v Polsku. Jejím cílem je trénovat děti po celé České republice a v trénincích rozdávat radost s nadšením. „Díky tomu jsem opravdu šťastná,“ tvrdí Rejlová.
Dlouhou tradici ve výchově mladých fotbalistů má ostravský klub MFK Vítkovice. Kdo projde pečlivým výběrem, ten začne od první třídy chodit na ZŠ Klegova s rozšířenou výukou tělesné výchovy. Mimo to ho samozřejmě čekají i tréninky s kvalifikovanými mládežnickými trenéry. Jedním z nich je Jaroslav Daniš. Dětem se věnuje už 15 let a v současnosti pracuje týdně 40 hodin s těmi od 10 do 13 let.